Vybíráme lustry a osvětlení


Vybrat správný lustr anebo jiné osvětlení při zařizování domu či bytu je vždy maličkou výzvou. Je dobré si výběr osvětlení dopředu důkladně promyslet. Je třeba zvážit, jaký lustr či osvětlení vybereme podle velikosti a určení místností tak, aby bylo toto osvětlení účelné, to znamená, aby bylo dostatečné a také šikovně rozmístěné.
čínský lustr

Jaký lustr vybrat?

Pokud zvolíme kvalitní designový lustr, potom nám rozhodně oživí jakýkoliv prostor a interiér. Velmi zajímavé jsou například tradiční klasické, anebo rustikální lustry, které mohou být:
kované
dřevěné
křišťálové
Moderní lustry zase naopak využívají nejnovější materiály a také tvary. Se světelným vybavením našeho interiéru si můžeme krásně pohrát. Vždy je však třeba mít na mysli, že potřebujeme to správné a vyhovující světlo.
stropní lampa

Osvětlení podle účelu místnosti

Světlo a osvětlení vždycky přizpůsobujeme účelu místnosti v interiéru. V každé místnosti našeho bydlení vykonáváme jinou činnost.
·         Například mějte na mysli, že kuchyň je v určitém směru i pracovnou. A na práci je třeba dobře vidět. Z tohoto důvodu je do kuchyně vhodné velice intenzivní světlo, nejlépe potom dvě osvětlení. Jedno může být u linky, a druhé světlo třeba nad jídelním stolem.
·         V ložnici naopak by mělo být zvoleno tlumenější osvětlení.

Dělené osvětlení

Osvětlení bychom měli mít rozdělené na centrální a dekorativní.
Centrálního světlo jsou například většinou lustry. Ty slouží jako hlavní zdroje světla. Důležitý je tedy především jejich výkon.
Dekorativní světlo jsou třeba rozličné ozdobné lampičky, či lampióny. Vždy se však dá spojit obojí.
skleničky jako světla

Lustry do obývacího pokoje

Pokud máme menší obývací pokoj, anebo nízký strop v obývacím pokoji, jsou doporučované takzvané přisazené lustry, anebo přisazené stropní svítidlo. Tato osvětlení dávají dostatek rozptýleného světla, ale také místnost opticky zvětší.
v  Mnoho z těchto přisazených stropních svítidel jsou na dálkové ovládání.
v  Také lze nastavovat různá barevná nasvícení.