Vlastnosti sáčků s uzavíracím zipem

Je to klasicky polyetylenový sáček – s polyetylenem se lidstvo seznámilo již před mnoha desítkami let a jedny z prvních výrobků byly tenké fólie. Sortiment se postupně rozšiřoval o další produkty a netrvalo dlouho, aby trh doslova zaplavily igelitové pytlíky a tašky. Dnes se asi nenajde nikdo, kdo by si nedokázal představit, jak takový pytlík vypadá, a jaké jsou jejich výhody, ovšem určitou nástavbou jsou sáčky se zipem.

Zipový uzávěr nebylo tak snadné navrhnout a zhotovit. Šlo se cestou mnoha prototypů a řešení, až se nakonec dílo podařilo. Dnes díky tomu máme v ruce jeden z nejúžasnějších objevů moderní doby – docela nenápadný, ale velmi efektivní.

zrnka pšenice

Můžete do něj dát cokoli – co vás napadne, od hraček až po trvanlivé potraviny. Některé jsou transparentní, jiné barevné a neprůhledné, liší se i tuhostí materiálu a velikostí resp. objemem. Do těch nejmenších zip sáčků můžete vkládat drobné zlaté náušnice a mít je odložené v nočním stolku, zatímco do velkých, objemných pytlů snadno uložíte třeba granule pro psy a kočky.

hrací kostky

Neprodyšný uzávěr – uzavírací zip je natolik pevný, že nepropustí vzduch ani tekutinu, takže máte jistotu, že se vám třeba v chladničce nerozlije čalamáda nebo grilovací nálev. Tento způsob uchovávání potravin je bezpečný i na cestách, v ideálním případě si vezmete s sebou např. svačinu do plastové dózy a pojistíte ji sáčkem se zipem, odkud se do batohu nic nevysype ani nerozlije.

Ochrana před prachem – v předchozím odstavci jsme zmínili zajištění obsahu sáčku před únikem ven, ale měli bychom zmínit i opačný efekt. Zipové sáčky a pytle jsou ideální pro dlouhodobé skladování trvanlivých potravin typu ořechů, luštěnin, mouky, obilných vloček a lupínků atd. Potraviny jsou chráněny před kontaminací z ovzduší, tedy hlavně před prachem a vlhkostí a různými pachy. Stejný efekt se může týkat i přechovávání textilií, obuvi, hraček či sportovních potřeb.