Pryč s nebezpečnou plísní

S plísní jsme se setkali jistě již všichni. Ve starších bytech nebo domech není ničím neobvyklým a většinou ji najdeme v rohu místnosti nebo koupelnách. Pokud plíseň objevíme, neměli bychom otálet, ale měli bychom ji rychle a účinně odstranit. Často se objevuje v místnostech s vyšší vlhkostí nebo v místnostech nedostatečně větraných. Příčin vlhkosti může být mnoho. Špatná izolace, zatékání vody, ale i časté sušení prádla v místnosti a vaření podporuje vlhkost.
plesnivá zeď
Po těchto činnostech bychom rozhodně měli dostatečně větrat a topit. Častěji se s plísní setkáme v podzimních a zimních měsících, právě v období, kdy tolik nevětráme. Dochází ke kondenzaci vody například na okenních tabulích.
Rozhodně se nejedná pouze estetický problém. Kromě toho, že plísně mají svůj specifický zápach, především ohrožují naše zdraví. Náchylnější ke zdravotním problémům jsou chronicky nemocní lidé, lidé s oslabenou imunitou a především děti. Nejvíce ohroženi jsou lidé s respiračními onemocněními, astmatem nebo ekzémem.
Proč jsou pro nás organismus plísně nebezpečné?
Za zdravotní problémy, které nám způsobují, mohou především dráždivé látky a spóry, které vylučují do vzduchu a tím se dostávají do našeho dýchacího ústrojí. Rozhodně bychom se neměli plísní dotýkat. U citlivých jedinců může dojít k podráždění kůže.
staré tapety
Jak se plísně zbavit?
Nejdůležitější je zjistit, proč se nám vlastně plíseň tvoří a z jakého zdroje pochází. V některých případech budeme muset provést i nutné stavební úpravy. Rozhodně se nesnažte plíseň odstranit mechanicky. Uvolnili byste do vzduchu dráždivé látky. Při odstraňování použijte ochranné rukavice, ideálně i roušku na obličej.
Na plíseň můžete aplikovat postřik, přímo k tomu určený. Pokud se jedná pouze o místo méně zasažené, postřik nejspíš postačí. Při odstraňování plísně dostatečně větrejte.