Pozitivní účinky kolagenu na naše klouby

Co to vůbec kolagen je?

Jedná se o bílkovinu, která je nerozpustná ve vodě, a přirozeně se vyskytuje v našem těle. Existuje až 25 typů kolagenu, přičemž v našem těle jsou nejvíce obsaženy typy I., II. a III. Kolagen je základem pro naše pojivové tkáně. Vyskytuje se v očních bělmech, chrupavkách, pokožce, šlachách, kostech ale i ve svalech. Naše tělo ho zvládá produkovat do zhruba dvacátého pátého roku života. Poté jeho produkce klesá a je proto dobré přemýšlet, zda není vhodné doplnit kolagen formou doplňků stravy.

Kolagen se prodává ve všech formách, takže si vybere opravdu každý. Můžete ho najít ve formě tablet, kapek, prášku rozpustného ve vodě, sirupu nebo třeba přidaný do masti či krému, především v kosmetickém průmyslu.

kolagen

A jaký účinek má tedy kolagen na klouby?

Bolest kloubů zná mnoho z nás. Lidé si často myslí, že tohle je výsada pouze seniorů a nemocných lidí, ale není tomu tak. Stačí pár kilo nadváhy, kterou vaše tělo musí tahat navíc, a na svých kloubech to za čas pocítíte. Nebo nesprávný způsob pohybu, jako například špatná technika běhu, ale i chůze, nebo fyzicky náročná práce s monotónním pohybem zatěžující klouby. Bolest kloubů může potkat skutečně každého. Kolagen dokáže bolesti kloubů zmírnit a pozitivně ovlivňuje jejich funkčnost a celkovou pohyblivost. Při pravidelném užívání působí také jako prevence proti těmto bolestem.

kolena

Chcete-li užívat kolagen především pro podporu zdraví svých kloubů, volte kolagen II. typu. Ten se totiž vyskytuje přirozeně především v chrupavkách kolen. Někdy najdete na klouby určenou i kombinaci kolagenu II. typu s kolagenem I. typu. I to je v pořádku, a vaše klouby budou za tuto dávku kolagenu rády.

Kolagen nepůsobí pozitivně jen na vaše klouby. Jeho pravidelné užívání prospěje vašim vlasům, pleti, nehtům a slouží jako prevence pro brzké opotřebování vašeho pohybového aparátu.