Zásady bezpečného pohybu na trampolíně

Trampolína je náčiní sice relativně bezpečné, ovšem bez dozoru se na ní mohou pohybovat pouze starší děti a dospělé osoby. Nikdy nenechávejte skákat na trampolíně malé děti bez dohledu alespoň jednoho dospělého zodpovědného a svéprávného člověka. Neponechávejte plnou zodpovědnost ani na bedrech starších sourozenců .
zahrada s trampolínou.jpg

· V návodu k obsluze bývá uvedena maximální zátěž výrobku – nosnost a také počet osob, které se na jejím povrchu mohou pohybovat. Obecně se však doporučuje skákat na ní pouze jednotlivě. Jsou to však výrobky víceúčelové, a pokud si na dopadové ploše děti pouze hrají, což je častý případ, tu radost jim umožněte.

· Pohyb na dopadové ploše se doporučuje dospělým i dětem o přibližně stejných hmotnostních kategoriích vzhledem k tomu, že se tím vyrovnává tzv. virtuální těžiště a pnutí horní plochy. Střídavé skákání dvou stejně těžkých lidí je mnohem bezpečnější, než jeden dospělý a čtyřleté děcko.

· Před skákáním odložte všechny pohyblivé předměty z kapes, odepněte hodinky, náramky, prsteny a řetízky. Mohou vás nebezpečně zranit.

· Nezapomínejte na žvýkačky, bonbóny, lízátka a další potraviny, ty by mohly zaskočit a způsobit dokonce udušení.
tři děti při skákání.jpg

· Každá trampolína by měla být opatřena ochranným krytem pružin a pokud možno ochrannou sítí, která vás jistí před velmi bolestivým pádem.

· Kontrola technického stavu výrobku je nezbytná, podobně jako kontrolujete svůj vůz, zda je schopný delší jízdy. Jde přece jen o nářadí velmi zatěžované a uvolněné šrouby a spoje nosných trubek, rozviklaná konstrukce a zrezivělé nosníky rozhodně nevěstí nic dobrého.

· Všeho moc škodí – ideální je stanovit předem bezpečný časový limit, po který budou děti na trampolíně skákat. Pak nemůže dojít k únavě, přetažení, a ani k úrazu. Pohybový aparát není radno přetěžovat, zvláště u netrénovaných dětí.