Starší sourozenec a vliv na mladšího

Jako rodiče jedináčka se možná jednou dostanete k rozhodnutí, že by mu prospělo mít vedle sebe sourozence, se kterým bude vyrůstat a hrát si díky tomu, že ho bude mít vždy po ruce. Právě proto se nápad s dalším dítětem zdá být vždy skvělý a přínosný (pro vaše prvorozené dítě) i z hlediska jeho vývoje a růstu.

Když už máte dvě děti, můžete se ocitnout i v situaci, která se pro vás stane těžce zvladatelnou, a to ta, kdy mladší dítě začne po tom starším všechno opakovat.
bratři u rybníka

Špatnosti se učí nejsnadněji

To víte, že bude chvíli trvat, než se naučí druhorozený potomek všem dovednostem, které už starší chápe a vykonává. Neuspějete s tím, že na něho budete pospíchat ani tak, že mu dáte za příklad staršího sourozence. Díky tomu, že mu budete pořád předhazovat skutečnost, ať dělá všechno tak, jak jeho větší brácha/ségra mu nepřímo naznačíte, že by mělo být ve všem stejné.

A nejrychleji se pochopitelně naučí všem lumpárnám a špatnostem, které vaše starší dítko pochytilo, ať už ze školky nebo od kamarádů.

✔    V takovém případě si můžete marně pokládat otázku, jak tomu zabránit, protože i díky tomu, že budou mít k sobě blízko, mu to nevymluvíte.

Nezaměřujte se pouze na to negativní

Vaše starší dítě není vychovatel a ani učitel, který by se měl postarat o vývoj jeho sourozence. Je tady pro něho od toho, aby ho měl rád, byl mu nablízku, pomáhal se vším, s čím si neumí poradit a občas ho i zlákal na nějakou lumpárnu.
bratři na klouzačce

✔   Nemá ho vychovávat!

Nevyčítejte mu tedy, že mu nejde příkladem a chová se nezodpovědně. Je to pořád ještě dítě, které potřebuje mít prostor pro dovádění a hraní, i když bude dělat chyby. Místo toho se raději zaměřte na všechno pozitivní, co mladšímu sourozenci přinesl a dal mu hodnotu, která je k nezaplacení – že je tady vždy pro něho a má ho rád. Takové štěstí prvorozené děti nikdy nemají, takže ho neváhejte pochválit za to, že vám pomáhá a stará se o to, aby nebyl jeho mladší a nejbližší kamarád nikdy sám.