Dobrá výslovnost a síla hlasu

To jsou dva velmi důležité předpoklady, které potřebujeme „vlastnit“. Pokud je nemáte, nepomůže vám ani sebelepší technika. A víte, jak můžete výše zmíněné ovlivnit? Odborníci tvrdí, číst si doma nahlas. Často, pravidelně, prostě co možná nejčastěji.

·         Jak na správné dýchání– Dýchání rozlišujeme trojí. Buď dýcháme pouze nosem, nebo pouze pusou a pak dýcháme nosem a pusou současně. Dýchání současně nosem i ústy je nejlepší pro naše tělo. Vzduch se dostává do bránice i do mezižeberních svalů a také do svalů břišních. Tak zvaně smíšeně dýchat je pro nás nejlepší a nejprospěšnější. Technika dechu je tedy velmi důležitá. Takový řečník o tom ví své. Musí s dechem šetřit, nemůže se zadýchat, ale přitom dostatečně dýchat.

Dechová cvičení – Vezmeme třeba čtyřřádkový verš, který řekneme s přídechem za každým řádkem, pak za každými dvěma řádky, pak ho zkusíme říci na jeden nádech najednou.

·         Technika polohy hlasu – Ta je také důležitá. Může být měkká, tvrdá nebo dyšná. U všech poloh nácviku je potřeba správně dýchat a vydechovat. Taková cvičení jsou už trochu náročnější. Můžete si je buď nalézt na internetu, ale také se obrátit na odborníka. Pro ty, kteří nemají s dýcháním žádnou zkušenost, rozhodně doporučuji druhou variantu, tedy obrátit se na odborníka. Není nic horšího než se naučit dýchat špatně, velmi obtížné je pak se to špatné odnaučit, a naučit se to správné.

·         Rozeznění hlasu – Hlas rozezníváme přes samohlásky a souhlásky, také je možné toto cvičení najít na internetu. Cvičení jsou poměrně příjemná a nijak zvlášť náročná.

·         Technika cvičení samohlásek – Tady začíná ta pravá „zábava“. V některých případech spíše legrace, protože nezkušený se může pěkně zakoktat. Taková rýmovačka o několika slokách může dotyčného cvičitele dostat na kolena. Může si pak chvíli myslet, že je k ničemu.
 
Chce to zkrátka vytrvalý trénink. Uvidíte, že se správným přístupem budete zanedlouho mistři hlasu.