Ošklivé sny se zdají každému

Není snad nikdo, komu by se někdy nezdál děsivý sen. Takový, který ho opravdu hodně vyděsil. Dospělý si často jeho výklad vyhledá ve snáři, dítěti ale musí pomoci dospělí. Dětské sny jsou stejně jako u dospělých poskládány ze situací a vjemů, které nás provázely po celý náš den. Někdy se do našich snů promítnou i takové situace, kterým přes den nepřikládáme téměř žádný význam. Ve dne si totiž některé věci tolik nepřipouštíme k tělu. Tahle klapka je ale v noci, když spíme, vypnutá a pak se nám dostávají některé situace do mozku.


Děti a jejich strašidla

U dětí může vyvolat děsivý sen i zapomenutý kyblíček na pískovišti, který si tam nechalo a teď se bojí, že mu ho někdo vezme. Nebo nějakou ošklivou situaci zahlédlo v televizi a ta se mu v nějaké pozměněné podobě dostala do jeho snu. Je to normální a přirozené. Pokud dítě tyto sny neovlivňují i ve dne a nezdají se jim příliš často, není se čeho obávat. Pokud ale ano, raději s dítětem zajděte k odborníkovi. Nejdříve se ale můžete pokusit přijít na kloub tomu, proč tomu tak je.

Zjištění dětského snu

Zkuste třeba nechat dítě nakreslit, co se mu v noci zdálo. Když se mu to povede, společně udělejte přes nějakého toho strašáka černé mříže a řekněte svému dítěti, že takhle už na něj strašák nemůže, že už je zavřený nemůže ven. Důležitým ochranářem může být také plyšák v dětské postýlce. Dítě má pak pocit bezpečí, má vedle sebe kamaráda, který ho v noci ochrání. V každém případě ale platí, že je dobré dítě v noci uklidnit. Pokud ze spaní třeba začne plakat nebo křičet, doporučuje se zahýbat s ním, dát mu napít, přivinout ho k sobě a utěšit ho. Prostě udělat něco, aby se jeho mozek odpoutal od toho ošklivého snu.

Je zvláštní, a přitom tak samozřejmé, z čeho pocházejí naše sny. Od těch nevinných, které můžeme do jisté míry ovlivnit, až poty, ke kterým bychom měly mít spíše respekt. Dejte je pozor, aby ošklivé sny vašeho dítěte nepramenily ze závažných situací souvisejících se školou a šikanou, zneužíváním, nebo jiným traumatem, které je potřeba řešit hned a s odborníkem.