Andulka Vlnkovaná

V dnešní době většina domácností má doma nějakého mazlíčka. Většinou to ale bývá pes nebo kočka. Jako mazlíčka ale nemusíte mít pouze zvířata, která chodí po dvou. Co takhle 2 nožičky a zobáček?
Andulka Vlnkovaná pochází z Austrálie a obývají ji celou. Ovšem na Antarktidě ji nenaleznete. Do Evropy se dostala asi před 200 lety. Je nejčastěji chovaný pták v celém světě. Velikou výhodou je, že je zcela domestikovaná.
Ptáci, kteří se chovají v zajetí, mají rozdílné chování než ptáci ve přírodě. To je také důvod, proč se chovu ptáků nemusíte moc bát.
Zajímavostí také je, že má hodně mutací a zbarvení. Jsou také velice inteligentní a mistři mluvení.
zelené andulky

Bydlení

Velikost klece musí odpovídat počtu ptáků. Pro pár andulek, které budou hnízdit, musí být klec větší. Nejlepší klec by měla mít tvar ležatého kvádru.

Krmivo

Je to velmi nenáročný pták. Je totiž od přírody připravena na dlouhá období bez živin a vody. Taková životospráva jim ovšem samozřejmě neprospívá, a tak pokud chceme mít andulku co nejzdravější, musíme se o jeho stravu starat co nejzodpovědněji. Do klece je samozřejmostí krmítko, ze kterého bude andulka jíst.
Základní strava by se měla skládat ze semen kulturních trav, obilovin, a podobně. Velice jim prospívá ovoce a zelenina a větvičky, které okusují.

Dorozumívání

Andulka se dorozumívá skrze hlasovými zvuky, postoji a pohyby. K dorozumívání většinou používají takzvané „švitoření“. Díky tomu se drží v hejnu.
bílá andulka

Holka nebo kluk?

Dospělí samec má ozobí zbarvené modře, kdežto u samice je hnědé. To ovšem platí pouze u starších ptáků barevných mutací, které mají zachovaný tmavý barevný pigment. U světlých barevných mutací mají samci ozobí růžové a samice většinou modré.

Chov

Pro dobrý chov se doporučuje sestavit nepříbuzný pár. Ke vyšlechtění nové barvy je nutné velice dobře znát genetiku andulek, kterou zde raději neprobíráme.