Nechat vykastrovat kočku a kocoura?

Na toto téma se opravdu často diskutuje. Je kastrace pro kočky vhodná, či nikoliv? Podívejme se na celou problematiku v reálném módu dnešní doby: Kastrace je zásah do živého organismu a příroda jaksi nepočítala s tím, že se jednou objeví člověk, který do tohoto přirozeného systému zasáhne takovýmto způsobem. Na druhou stranu chováme kočky jako domácí zvířata a bráníme jim v početí mláďat, protože nám tím odpadnou starosti, kam s koťaty. A topit koťata ve kbelíku s vodou může jen barbar.
kočka s hračkou.jpg

Veterináři tvrdí, že kastrace je dnes nutností, někteří lidé s tím nesouhlasí

Je to vždy otázkou kompromisu a rozdílného pohledu, někomu to nevadí, někdo kastraci považuje za nutnost. Kocouři po dosažení pohlavní dospělosti značkují páchnoucí močí, což je v bytě velký problém. Navíc velmi hlasitě mňoukají, aby k sobě přilákaly kočku, která v jejich blízkosti pochopitelně není a nebude. Pohlavní pudy si pak vybíjí na plyšových hračkách, na polštářích, nepohrdnou ani kastrovanou kočkou, nebo dokonce svým majitelem.
hlava kočky.jpg
Kočky se v období dospělosti projevují častou říjí. Nástup říje je však velmi individuální, některá kočka má říji snesitelnou a velmi mírnou, třeba jen 3x do roka, jiné kočky říje provází častěji. Říje se projevuje mrouskáním, válením se po podlaze a nastavením pánve s pokrčenými končetinami a ocasem položeným na stranu. Bohužel častá říje, kdy nedochází k oplodnění kočky, jí velmi vyčerpává.
strakatá kočka.jpg

Jediný způsob, jak zabránit početí

U koček, které se pohybují venku, je kastrace jen jediný způsob, aby se zabránilo nechtěnému početí. Pro kočky neexistuje v současné době žádná antikoncepce. Kočka může být březí velice brzy, již v pěti měsících věku se objeví první říje. Další březost může následovat pouhý měsíc po porodu malých koťátek. Často se stává, že volně žijící kočky mívají i tři vrhy koťátek v průběhu jednoho roku.
Ohroženi jsou i nekastrovaní kocouři, kteří venku zápasí mezi sebou a v soubojích často utrpí podlitiny a šrámy. Ty se mohou zanítit infekcí a údajně jsou takoví kocouři ohroženi tzv. kočičím AIDS.