Chcete ušetřit za vodu? Máme pro vás několik tipů, jak toho dosáhnout


Proč byste měli šetřit vodou?
1.       Voda neustále zdražuje
2.       Je to ekologické
3.       V dobách sucha se hodí šetřit vodou
4.       Na šetření vody se dá hodně ušetřit
láhev vody
Kde je v dnešní době voda nejdražší?
1.       Severní Čechy – například v Liberci si lidé za kubík vody zaplatí až sto korun, jelikož od prvního ledna opět voda podražila, a to o téměř šedesát haléřů. Ve Frýdlantu lidé platí dokonce sto tři korun za kubík vody. Je totiž velice nákladné čerpat vodu z podzemních vod, případně ji dopravovat ze vzdálených přehrad.
2.       Praha – dnes lidé v hlavním městě platí za stočné asi osmdesát šest korun za kubík vody.
3.       Brno – ještě loni platilo za vodu osmdesát sedm korun za kubík, dneska je to o šedesát haléřů více.
květiny v kuchyni
Kde naopak platí nejméně?
V Krnově, Opavě a Ostravě jsou ceny za vodu nejnižší. V Krnově je to čtyřicet pět korun za kubík, v Opavě padesát devět a v Ostravě šedesát jedna korun za jeden kubík.
Jak tedy ušetřit?
1.       Kontrolujte spotřebu v koupelně – monitorujte dobu, jakou se sprchujete. Zuby si můžete čistit při zastaveném kohoutku vody. Dávejte si pozor, zda vám neprotéká voda trubkami.
2.       Zaměřte se na splachování – starší záchody mohou mít splachování až deset litrů vody na jedno spláchnutí, moderní záchody jsou pak rozdělené na malé třílitrové spláchnutí a velké šestilitrové spláchnutí.
3.       Je lepší se sprchovat – při sprchování můžete ušetřit až sto litrů vody za týden. To je spousta důvodů k tomu, proč se pouze krátce sprchovat.
4.       Spotřeba vody při umývání nádobí – jenom málokdo se zaměřuje na vodu, která proteče při umývání nádobí. Umývejte nádobí v napuštěném dřezu – hodně ušetříte.
závěs u vany
Většina lidí spotřebuje přibližně sto litrů vody denně. V Praze je to například sto šest litrů na osobu za den. Více než dvě třetiny přitom spotřebujeme pouze na splachování toalety a při vykonávání hygieny.